Film dokumentalny - jak go zrealizowac krok po kroku?

Film dokumentalny - jak go zrealizowac krok po kroku?

Zdjęcia to bardzo ciekawy sposób na uwiecznienie ważnych wydarzeń w naszym życiu. Mają one jednak jeden dość istotny minus — nie oddają w pełni emocji i wrażeń, jakie towarzyszą nam podczas ważnych przeżyć. Czy istnieje inny sposób na to, aby zachować wspomnienia na dłużej? Tak! Można nakręcić film dokumentalny, który będzie pamiątką nie tylko dla nas samych, ale także dla przyszłych pokoleń rodziny.

Skąd zaczerpnąć inspirację na film dokumentalny?

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak stworzyć ciekawy scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jaki sprzęt przygotować do nakręcenia filmu?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zaplanować ujęcia filmu dokumentalnego?

Nie ma tak naprawdę żadnych sztywnych wytycznych, które dotyczyłyby kręcenia filmów dokumentalnych. Ważne, by kierować się tu głosem serca i swoim własnym pomysłem. Najlepszą inspiracją do scenariusza są własne przeżycia lub ciekawe historie, z jakimi mieliśmy styczność. Klucz do sukcesu podczas kręcenia filmu to naturalność i autentyczność, wszystkich osób, które będą w nim występować.

Będąc reżyserem, możesz zadecydować o tym, jak będą wyglądały poszczególne sceny w filmie. Film można kręcić ręcznie lub przy użyciu statywu. Możesz pokusić się także o użycie drona. Z pewnością będzie to ciekawe urozmaicenie kadrów.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Roman Mróz
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Roman Mróz
Film dokumentalny - jak go zrealizowac krok po kroku?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Zrób album na zdjęcia w indywidualny sposób!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak poradzić sobie z zapamiętaniem lektury szkolnej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zdjęcia to bardzo ciekawy sposób na uwiecznienie ważnych wydarzeń w naszym życiu. Mają one jednak jeden dość istotny minus — nie oddają w pełni emocji i wrażeń, jakie towarzyszą nam podczas ważnych przeżyć. Czy istnieje inny sposób na to, aby zachować wspomnienia na dłużej? Tak! Można nakręcić film dokumentalny, który będzie pamiątką nie tylko dla nas samych, ale także dla przyszłych pokoleń rodziny.Skąd zaczerpnąć inspirację na film dokumentalny?Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.Jak...