Jak zrobić uprawnienia na wózek widłowy oraz dlaczego warto?

Jak zrobić uprawnienia na wózek widłowy oraz dlaczego warto?

Wielu z nas zastanawia się jak poprawić swoją sytuację na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Na pewno przydadzą się nowe umiejętności i uprawnienia. Odpowiednio elastyczne podejście do nowych wyzwań pozwoli na utrzymanie się na tak zwanej fali zatrudnienia. Bardzo dobrym pomysłem jest zdobycie uprawnień na operatora wózków widłowych, które umożliwią zdobycie dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE.

Dlaczego warto?

Jest to przede wszystkim podwyższenie swoich umiejętności, które pomogą nam w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, więc możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić jedynie osoba, która przeszła kurs i zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, na temat budowy wózka widłowego, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Ukończyć 18 lat
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym

Kategorie uprawnień

Wyróżniamy  3 rodzaje uprawnień, jakie określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych, podnośnikowych, prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez restrykcji w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z niższej kategorii.

Jakie są koszty zdobycia uprawnień?

Chcąc posiadać uprawnienia na wózek widłowy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 500 do 1000 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od rodzaju uprawnienia, które chcemy zdobyć. Najbardziej pożądane byłoby osiągnięcie wszystkich trzech kategorii, wtedy mamy pewność, że jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Jeżeli już jesteśmy pracownikami magazynu albo hali produkcyjnej i mamy znajomość obsługi wózka widłowego, a chcemy tylko potwierdzenia naszych umiejętności, to można przystąpić tylko do egzaminu państwowego, który potwierdzi nasze umiejętności.

Wydatki wtedy kształtują się następująco:

  • opłata egzaminacyjna  212,34 zł (w 2022 r.) 
  • badania psychotechniczne ok. 150 zł
  • badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł

Nabywając nową wiedzę i uprawnienia stajemy się dobrze wykwalifikowanym pracownikiem, a co za tym idzie, mamy ogromne szanse na wyższe wynagrodzenie oraz poprawę swoich warunków życia.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Maksymilian Majewski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Maksymilian Majewski
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Edukacja i nauka
Wielu z nas zastanawia się jak poprawić swoją sytuację na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Na pewno przydadzą się nowe umiejętności i uprawnienia. Odpowiednio elastyczne podejście do nowych wyzwań pozwoli na utrzymanie się na tak zwanej fali zatrudnienia. Bardzo dobrym pomysłem jest zdobycie uprawnień na operatora wózków widłowych, które umożliwią zdobycie dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE.Dlaczego warto?Jest to przede wszystkim podwyższenie swoich umiejętności, które pomogą nam w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, więc możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze...