Kontrola jamy ustnej - czemu to takie ważne?

Kontrola jamy ustnej - czemu to takie ważne?

Jeśli występuje silny ból zęba, nie jesteśmy w stanie normalnie żyć. Pojawia się konieczność zastosowania leków przeciwbólowych, a także kompresów chłodzących. Warto pamiętać, że można uniknąć tej przykrej sytuacji dzięki regularnym kontrolom dentystycznym. Każda z nich jest szansą na wykrycie problemu i wyeliminowanie go jeszcze zanim zaczną się konsekwencje bólowe.

Przegląd stomatologiczny wykonywany raz na pół roku

Raz na 6 miesięcy zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje często istotnymi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co pół roku pozwoli na rozpoznanie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Rutynowy przegląd stomatologiczny – jak często go wykonywać?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Na początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy stosować, by uniknąć konkretnego problemu. Jest to odpowiedni moment, by wspomnieć dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet od czasu do czasu, bólach i dolegliwościach.

W następnej kolejności dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, sprawdza stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje także stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy dentysta zapozna się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu bądź występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam dobrać odpowiedni rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub typ nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach dentysta może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego (np. w celu usunięcia problematycznego zęba).

Jak często wykonywać zdjęcie RTG zębów? 

W problemowych przypadkach potrzebnym jest dokonanie dokładnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej ujrzeć, jak wygląda układ kostny oraz jak jest położony problematyczny ząb, bowiem nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty niezbędne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również nieodzowne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dodatkowo dentysta może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację lub wybielanie zębów.

Jak często wykonywać przegląd dentystyczny u dzieci i kobiet ciężarnych? 

Przede wszystkim ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w wypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli chodzi o kobiety, powinny one wstrzymać się z wykonywaniem zabiegów dentystycznych w trakcie ciąży. W miarę możliwości wybierz się na kontrolę tuż przed ciążą, jeśli jednak tego nie zrobiłaś, dobrym wyborem będzie zrobienie tego niezwłocznie. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci dowiedzieć się, czy występują jakieś poważne problemy w obrębie jamy ustnej.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Dorota Wróblewska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Dorota Wróblewska
Kontrola jamy ustnej - czemu to takie ważne?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Komentarze
Jagoda Michalak

Niestety ceny usług dentystycznych są teraz obłędne.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Właściwości truskawek — zdrowe truskawki!
Komentarze: 0
Ocena: brak
10 naturalnych sposobów na poprawę jakości snu.
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jeśli występuje silny ból zęba, nie jesteśmy w stanie normalnie żyć. Pojawia się konieczność zastosowania leków przeciwbólowych, a także kompresów chłodzących. Warto pamiętać, że można uniknąć tej przykrej sytuacji dzięki regularnym kontrolom dentystycznym. Każda z nich jest szansą na wykrycie problemu i wyeliminowanie go jeszcze zanim zaczną się konsekwencje bólowe.Przegląd stomatologiczny wykonywany raz na pół rokuRaz na 6 miesięcy zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje często istotnymi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.Kontrola co pół roku pozwoli na rozpoznanie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, c...