Jak poradzić sobie z zapamiętaniem lektury szkolnej?

Jak poradzić sobie z zapamiętaniem lektury szkolnej?

Czytanie lektury szkolnej spotyka się brakiem chęci i niezadowoleniem uczniów. Dlaczego tak jest? Bo książki są pisane językiem, który jest trudny do zrozumienia przez dzieci. Przez to również nie potrafią ich zrozumieć, co powoduje kolejne przeszkody, albowiem nauczyciele na lekcji wymagają znajomości poszczególnych książek. My dzisiaj opisujemy metody na polubienie lektur szkolnych oraz efektywniejsze ich zapamiętywanie!

Postaraj się o ciche i spokojne miejsce do czytania lektury!

Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku przeczytać całą książkę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe przygotować sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale oraz ile stron możemy czytać dziennie.

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż trzydzieści minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli pragniemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, powinniśmy zostawić telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skupić uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu. Podobnie jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie czy w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Jak utrwalić wiedzę zawartą w lekturze?

Po każdym rozdziale możesz zajrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył oraz tworzył.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach wydarzenia i emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. W związku z tym przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu, może posłużyć nam jako kolejne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane bądź odmienione.

Chcesz więcej zapamiętać z lektury? Rób notatki!

Zakup zeszyt, który miej stale pod ręką, gdy masz zamiar wziąć się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji lub swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością ugruntuje przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.

Jak możesz wspomóc utrwalanie wiedzy z lektury szkolnej?

Utrwalenie wiedzy z lektury szkolnej następuje poprzez odpowiednie nastawienie na czytanie. Należy podejść do tego, jak do życia osób, które mają swoje problemy, radości oraz momenty zwątpienia. Można porównać to do życia naszych dziadków, a nawet pradziadków, o których opowiadały nam poprzednie pokolenia lub których znamy osobiście. Do lektur można również podejść jak do wyzwania, które z całą pewnością zahartują na przyszłość!

Informacje
Dodany przez użytkownika: Kamil Wysocki
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Kamil Wysocki
Jak poradzić sobie z zapamiętaniem lektury szkolnej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Film dokumentalny - jak go zrealizowac krok po kroku?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zrób album na zdjęcia w indywidualny sposób!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czytanie lektury szkolnej spotyka się brakiem chęci i niezadowoleniem uczniów. Dlaczego tak jest? Bo książki są pisane językiem, który jest trudny do zrozumienia przez dzieci. Przez to również nie potrafią ich zrozumieć, co powoduje kolejne przeszkody, albowiem nauczyciele na lekcji wymagają znajomości poszczególnych książek. My dzisiaj opisujemy metody na polubienie lektur szkolnych oraz efektywniejsze ich zapamiętywanie!Postaraj się o ciche i spokojne miejsce do czytania lektury!Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku przeczytać całą książkę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe przygotować sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale oraz ile stron...